30 rokov PC alebo ako to všetko začalo


Sú isté vynálezy, ktoré ovplyvnili smerovanie ľudstva a zásadne zmenili náš vývoj. Po tom ako sme si pomanili oheň a ako sme vynašli koleso, prišiel pred 30. rokmi počítač IBM PC. Dokážete si predstaviť kde by sme boli dnes keby neexistovali počítače? Pozrime sa na ich vývoj chronologicky.
Vývoj počítačov začal pred viac ako 3000 rokmi doskou s priehlbinami, do ktorých sa ukladali guľôčky. Tento „počítač“ (prístroj na počítanie) sa volal Abacus a predstavte si, že ešte aj v roku 1946 dokázal poraziť v súboji vtedajšie mechanické kalkulačky! Guľôčkové počítadlo abacus sa stále používa ako kalkulačka na trhoviskách v Ázii, v Rusku alebo Turecku. U nás sa na ňom učia počítať deti v materskej škôlke.
1649 = matematik a fyzik Blaise Pascal vynašiel prvý mechanický počítaci stroj (prvý kalkulátor). Dostal však povolenie vyrobiť iba 50 strojov. Ďalšie počítače boli „zakázané“, pretože sa úradníci báli, že by vďaka nim mohli prísť o zamestnanie.
1673 = Gottfried Wilhelm Leibniz zdokonalil mechanický kalulátor. Na rovnakom princípe fungovali zhruba do 19. storočia, kedy ich nahradili elektronické zariadenia.
1725 = Blaise Bouchon a Jean-Baptiste Falcon pomocou diernej pásky riadili tkáčsky stroj. Vo svojej podstate je to prvé známe použitie programu.
1888 = Hermann Holerith skonštruoval diernoštítkový počítací stroj. Od tohto momentu sa dierne štítky na viac ako 70 rokov stali hlavným pamäťovým médiom.
1890 = Holerithov sčítací stroj použili pri veľkom sčítaní ľudu v USA. Je to prvé známe použitie počítača vládou.
1833 = Charles Babbage vypracoval projekt univerzálneho programovateľného počítacieho stroja.
1854 = George Boole vytvoril dvojstavovú (tzv. „booleanovskú“) logiku postavenú iba pomocou jednotiek a núl – systém využívaný aj v dnešných počítačoch.
1941 = v máji nemec Konrád Zuse zostrojil programovateľný počítačí stroj Z3.
1942 = začal vývoj prvého elektronického počítača ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer).
1943 = Tommy H. Flowers dostal vládnu zákazku na počítač COLLOSSUS Mark 1, ktorý mal prelomiť nemeckú šifru Enigma.
1946 = V Tokiu usporiadali súťaž vo výpočtoch s velkými číslami medzi mechanickým kalukátorom a guľôčkovým abacusom (japonsky soroban) – Abakus vtedy ešte zvíťazil.
1946 = 14. februára bol predstavený ENIAC. Po drobnom „upgrade“ v roku 1947 ho využívala armáda spojených štátov až do roku 1955 na balistické výpočty pre delostrelectvo. Počítač zaberal plochu 167 m2 a vážil vyše 30 ton. Postavený bol zo 17 468 elektróniek, 7 200 diód, 1 500 relé, 70 000 odporov, 10 000 kondenzátorov a jeho spotreba bola 150 kW. Počítač dokázal zrátať dve čísla za čosi vyše sekundu a náročnejšie operácie (ako delenie) zvládol za 5-6 sekúnd. Je považovaný za prvý elektronický počítač na svete (1. generácia), ale jeho prevádzka bola priveľmi nákladná. Bol vraj veľmi poruchový, takže personál musel meniť aj niekoľko vyhorených súčiastok denne.
1953 = firma IBM začala predávať prvý masovo vyrábaný počítač už 2. generácie (namiesto elektrónok používali polovodičové komponenty) IBM 650. Počítač vážil vyše 900 kg a do roku 1962 ich predali až 1 800 kusov.
1958 = vyrobený prvý Československý počítač SAPO (SAmočinný POčítač). Po dvoch rokoch však doslova zhorel – pravdepodobne sa od iskry z relé chytil olej, používaný na premazávanie mechanických relé, ktorých bolo vyše 7 000. Počítač SAPO zaberal 100 m2 a zvládol 10 tisíc operácií za hodinu (zhruba 3 operácie za sekundu) a mal celkovú pamäť 4 kB.
1960 = vyrobený prvý polovodičový (tranzistorový) Československý počítač EPOS (akronym Elektronický POčítací Stroj), schopný spracovať vyše 30 tisíc operácií za sekundu. Autorom oboch ČS počítačov bolProf. Antonín Svoboda a vďaka nim sme patrili v počítačovom svete medzi skutočnú svetovú elitu!
1963 = Douglas Engelbart predstavil revolučný spôsob ovládania počítačov používajúc nový hardvér – počítačovú myš. Tento vynález predbehol svoju dobu o viac ako 20 rokov!
1971 = spoločnosť Intel predstavila prvý mikroprocesor Intel 4004. Tým vznikla 3. generácia počítačovpostavených na integrovaných obvodoch (integrovali v sebe niekoľko polovodičových obvodov).
1974 = na trh prišli procesory Intel 8080, ktoré začali využívať do svojich stavebníc počítačoví nadšenci.
1975 = časopis Popular Electronics predstavil na titulnej stránke počítač ALTAIR 8800 firmy MITS. Hľadali niekoho, kto by naprogramoval systém pre Altair. Toto číslo POPULARu Paul Allen ukázal priateľovi (vtedy 19 ročnému študentovi 1. ročníku na Harvarde) Billovi Gatesovi.
1976 = Allen a Gates založili Microsoft a naprogramovali spolu programovací jazyk BASIC pre Altair. BASIC bol jedným z najjednoduchších jazykov a dlhé roky sa používal aj v školách na výučbu programovania. Zhruba v tom istom čase poskladal Steve Wozniak prvý počítač Apple. Názov Apple použil na počesť Isaaca Newtona, ktorému padlo na hlavu jablko a tak objavil gravitačný zákon. Postavil ho pôvodne pre seba, no pre obrovský záujem sa s priateľmi pustili do sériovej výroby v garážiStevena Paula Jobsa. Jobs predal svoj mikrobus za 1 350 dolárov, aby mohli nakúpiť súčiastky. Takto vznikol počítač Apple II, ktorý prišiel ako vôbec prvý počítač „v klávesnici“. Tento trend sa ujal na celé desaťročie a kopírovali ho aj firmy ako napríklad Commodore, ktorý vyrobil vôbec prvý farebný mikropočítač VIC-20 (predchodca C=16/+4 a legendárnych C=64).
1978 = Apple sa veľmi rýchlo stal vlastným štandardom. Na vrchol ich vystrelila aplikácia VisiCalc – akýsi prvý tabuľkový “Excel”, vďaka ktorému sa začali počítače používať ako pracovné nástroje v kanceláriách. VisiCalc naprogramovali len tak pre zábavu počítačoví nadšenci Dan Bricklin a Bob Frantston, ktorí si ho nedali patentovať a tak na ich úspechu zbohatli neskôr mnohé iné firmy (vrátane Lotus alebo Microsoft).
1979 = v decembri navštívil Jobs laboratóriá Xerox PARC (Palo Alto Research Center), kde boli ukryté tie najväčšie IT vynálezy. Vedenie Xeroxu si nedokázalo predstaviť, že by si bežný ľudi mohli domov kupovať počítače a tak (napriek protestom vývojárov z PARCu) doslova darovali množstvo patentov z prototypu Xerox Alto (už z roku 1973!!!) ľuďom z Apple. Jobs si odniesol napríklad aj myš, ethernet a grafické rozhrania pre operačný systém, ktoré neskôr využili v Apple Lisa.
1981 = v apríli prichádza prvý dostupný prenosný počítač na svete Osborne 1 (autorom je Peter Osborne). Tento „notebook“ vážil 12 kg a stál 1 795 USD. Samozrejme ešte nešlo o architektúru PC, ktorú využívajú tie „skutočné“ notebooky.
1981 = v stredu 12. augusta 1981 bolo verejnosti predstavené prvé IBM PC (Personal Computer – označenie, ktoré pred vyše 10 rokmi používali aj Xerox a ďalšie firmy) s modelovým označením IBM 5150 za 1 565 dolárov. Počítač vznikol v laboratóriách IBM v Boca Raton a za jeho otca je považovanýPhilip Don Estridge. Mal 16-bitový procesor i8088 s 8-bitovou zbernicou a taktom 4,77 MHz. Ako pamäťové médium sa využívala jednostranná 160 kB disketa. Spočiatku sa dodával s 16 kB RAM, rozšíriteľnými až na 64 kB (za príplatok 1 315 USD), no jeho procesor by vďaka 20-bitovému adresovaniu zvládol už aj 1 MB pamäte (v predaji bol prídavný modul s kapacitou 256 kB za vyše 11 000 USD). Bola to čistá skladačka z modulov. Aby dokázal vytvárať grafiku, museli ste si dokúpiť rozširujúcu grafickú kartu. Nemal dokonca ani vstupno-výstupné porty, pretože sa tiež museli dokupovať ako prídavný modul. Vďaka patentmi chránenému BIOS a operačným systémom ale boli všetky IBM PC vzájomne kompatibilné. Prišla tak 4. generácia počítačov, ktorej princípy využívajú ešte aj dnešné PC.

Microsoft si kúpil DOSUž pri zrode IBM PC bol ako budúci operačný systém jednoznačne určený CP/M a tak sa ľudia z IBM počas príprav prvého PC vybrali do Microsoftu. Ich Basic bol v tej dobe mimoriadne populárny a mysleli, že majú aj operačný systém, čo bol omyl. Šikovný obchodník Bill Gates im ale počas krátkej návštevy prisľúbil a zazmluvnil licencie takmer na všetky produkty, ktoré vtej dobe mali. Poslal ich pre systém za Garrym Kildallom do Digital Research. Garry nebol doma a jeho žena a spoločníčka vo firme, Dorothy, po niekoľko hodinovom vyjednávaní odmietla podpísať s ľuďmi z IBM dokumenty o utajení budúcej komunikácie. Vrátili sa preto do Microsoftu a P.Allen si spomenul na Tima Petersona, ktorý vraj má systém podobný CP/M. Tim si ešte v roku 1976 kúpil za päť dolárov manuál ku CP/M a podľa neho urobil operačný systém. Sám ho nazval QDOS (Quick and Dirthy OS – „rýchly a mizerný“ OS). Jediný rozdiel bol v pomenovaní disketovej mechaniky (vQDOS mal disketu A: a v CP/M bola disketa C:). Po zlých skúsenostiach s Dorothy ľudia z IBM prenechali nákup OS na Microsofte. IBM bude vyrábať iba hardvér, pretože „na softvéri sa aj tak nedá zarobiť“. Gates ho po krátkom vyjednávaní kúpili od Petersona za smiešnych 50 tisíc dolárov a už prvý rok im po drobných úpravách (v kóde sa našlo viac ko 300 bugov!) ako MS DOS zarobil skoro milión na licenciách. Microsoft ho predával spolu s BASICom takmer ku každému IBM PC za 40 USD. Konkurenčný systém Digital Research CP/M-86 stál 495 USD na licenciu a G. Kildall odmietal cenu znížiť.

1981 = bola založená spoločnosť Logitech, dnes najväčší producent základných periférií pre počítače.
1982 = Columbia Data Products pomocou metódy reverzného inžinierstva naklonovali BIOS. Jeden človek si sadol a metódou pokus-omyl zistil, ako čip reaguje na podnety a ako vlastne pracuje. Vytvoril tabuľku špecifikácií a tým jeho práca skončila. Na rad prišlo niekoľko inžinierov, ktorí nikdy BIOS nevideli a tieto “panny” sa ho pokúsili “spätne vyprojektovať” v izolácii od vonkajšieho sveta len podľa spísanej tabuľky špecifikácií. Veľmi podobný spôsob použil aj Tim Peterson keď z „manuálu“ naprogramoval operačný systém DOS. Výroba BIOSu trvala niekoľko mesiacov, ale výsledok bol 100 % kompatibilný s IBM. Procesory ste si mohli kúpiť u Intelu, systém u Microsoftu, zvyšené súčiastky tiež nebol problém a keď sa dal naklonovať aj BIOS… Všetky komponenty na výrobu klonov boli dostupné.
1982 = v Hustone v jednej malej pizzerii sa spojili traja bývalí manageri Texas Instrument – Rod Canion, Jimm Harris a Bill Murto. Na papierovom obrúsku nakreslili schému budúceho počítača, každý dal vklad tisíc dolárov a tak vznikla firma Compaq (dnes vo vlastníctve HP), ktorá v novemri uviedlaCompaq Portable – 100% kompatibilný prenosný klon počítaču IBM PC (notebook).
1983 = 19. janára uvádza Apple počítač Lisa – prvý počítač s myšou a grafickým operačným systémom. Cena 9 995 dolárov však za naozaj špičkový počítač odrádzala obchodníkov, ktorí dávali prednosť lacnejším IBM PC.
1984 = v januári bol predstavený známou reklamou, ktorú režíroval Ridley Scott počítač Apple Macintosh (Mac). Pomenoval ho tak šéf vývojového tímu Jef Raskin podľa istej odrody jabĺk (McIntosh). Mac mal aj grafický systém Lisa a to pri cene len 2 495 USD. Zaujímavé je, že Mac a Lisu robili v Apple dva rôzne teamy, ktoré proti sebe v Apple ostro súperili.
1984 = 28. júna uvádza Compaq Deskpropočítač výkonnejší ako IBM PC, ale 100% kompatibilný s IBM. Veľká modrá sa prvý raz stáva dvojkou. IBM má vďaka klonom obrovské straty, z ktorých sa už nikdy nespamätá.
1985 = Microsoft predstavil prvý Windows ako nadstavbu pre svoj DOS. Mnohí im zazlievajú, že iba sprosto vykradli Apple a Jobs je obvinený, že to umožnil.
1985 = Steve Jobs bol prepustený z Apple a rok na to kúpil malú spoločnosť, ktorá sa neskôr premenuje na Pixar a v spolupráci s Disney štúdiom urobí animované filmy ako Toy StoryHľadá sa Nemo, Wall-E alebo Cars.
1990 = bola ukončená spolupráca medzi IBM a Microsoft. Dôvodom boli údajne nezhody v spôsobe honorovania – IBM chcel platiť podľa dĺžky kódu, čo sa nepáčilo MS, pretože ak kratší kód urobí to isté a efektívnejšie, dostanú menší honorár. IBM naďalej pracuje na systéme OS/2, Microsoft vyvíja svojWindows. Neskôr vraj MS vo Windows NT použil v jadre časti kódu, ktoré pôvodne písali ešte pre IBM a pre OS/2.
1991 = v júni vyšla posledná verzia MS DOS 5.0 a Gates vyhlásil „DOS je mŕtvy“. Objavilo sa ešte niekoľko revízií (posledná 8.0 dokonca v systéme XP), ale jadro ostalo všade 5.0. Kozmetické úpravy pridali napr. podporu dlhých názvov súborov a pod.
1991 = v auguste Tim Berners-Lee publikoval svoj projekt World Wide Web. Približne v tom istom čase začal programovať fínsky študent Linus Benedict Torvalds otvorený operačný systém Linux.
1993 = prichádza prvý webový prehliadač Mosaic. Internet je stále využívaný len ako akademicko-technická sieť.
1994 = uvedený bezplatný prehliadač Netscape Navigator, čím sa internet otvára pre širokú verejnosť. Už v roku 1996 sa stávajú slová internet, WWW alebo e-mail všeobecne známymi pojmami na celom svete.
1994 = vznikol portál Yahoo!. Vo februári 2008 ich chcel Microsoft kúpiť za 45 miliárd USD, ale ponuku odmietli.
1996 = po 11 rokoch sa Steve Jobs vracia do Apple. Spoločnosť má vážne finančné problémy. Valcuje ich lacnejšie PC a chýba im napríklad aj kancelársky balík na úrovni Microsoft Office.
1997 = Steve Jobs na MacWorld v Bostone vystúpil na keynote Apple a oznámil novú spoluprácu s Microsoftom, ktorý sa stáva jedným z akcionárov Apple Computers. K divákom sa prihovoril na obrovskom plátne aj Bill Gates, v čom mnohí videli symboliku „veľkého brata“ z televíznej reklamy z roku 1984.
1998 = založený Google s cieľom pomôcť pri vyhľadávaní. Dnes majú vyše 24 tisíc zamestnancov a ročný obrat 30 miliárd USD.
1999 = na svete je prvá komerčná optická myš Microsoft IntelliMouse. Senzor pohybu IntelliEye využíva technológie spoločnosti Hewlett-Packard na monitoring posuvu papieru v tlačiarni. Prvé experimenty s optickým senzorom v myši pritom robili už okolo roku 1980 v Xerox PARC! Ostalo to však len na úrovni prototypov.
2001 = Tony Fadell prišiel do Apple s myšlienkou na prehrávač iPod. Prvý iPod bol kompatibilný iba s Appe, neskôr pribudla podpora ja pre Windows. Dnes je iPod aj vďaka službe iTunes najúspešnejším prehrávačom na svete.
2002 = Hewlett-Packard kupuje Compaq za 25 miliárd (pôvodný vklad 3 spoločníkov v roku 1982 bol 3x 1 000 dolárov, čo len dokazuje ako sa dá na IT zarobiť).
2004 = 4. februára bola spustená sociálna sieť Facebook. Prvotná verzia bola naprogramovaná za menej ako dva týždne. Facebook má dnes vyše 750 miliónov aktívnych používateľov a jej hodnota sa odhaduje na 65 miliárd dolárov.
2005 = bola spustená služba YouTube. O rok neskôr ju odkúpil Google za 1,65 miliárd dolárov. Mimochodom prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“ (autor Yakov Lapitsky, natočené v Zoo San Diego, 18 sekúnd, upload 23. apríla 2005 o 8:27 pm). Skúste si ho vygoogliť ;-)
2005 = IBM predáva divíziu osobných počítačov spoločnosti Lenovo. Tým končí slávna éra IBM.
2007 = Apple Computers mení názov na Apple Inc., pretože už dávno nerobia iba počítače. Obrovskú časť príjmov tvoria produkty spotrebnej elektroniky ako napríklad hudobné prehrávače iPod, alebo čerstvo predstavené telefóny iPhone.
2008 = Logitech vyrobil v decembri svoju miliardtú myš. Optická a laserová myš sú bežné periférie počítačov a notebookov.
2009 = Microsoft spúšťa vyhľadávač Bing, ktorý má priamo konkurovať rastúcemu Google.
2010 = Apple uvádza svoj tablet iPad, z ktorého sa za necelý rok predalo vyše 15 miliónov kusov. Začína tým nová éra tabletov.
2011 = počítače IBM PC a notebooky oslavujú už 30 rokov. Sú doslova všade, no my stále čakáme na5. generáciu. Má ísť o samostatne mysliacu umelú inteligenciu, čo je stále hudba ďalekej budúcnosti, ibaže by mali opäť niečo zbytočné vývojári Xerox PARC…

Komentáre