Presedíte celé hodiny s notebookom v lone? Hrozí vám nielen závislosť, strata potencie, ale aj nepekné fľaky na stehnách.
Keď sa Petra rozišla s dlhoročným priateľom, s ktorým sa už-už mali brať, zmobilizovala posledné zvyšky síl, sadla si k notebooku a na všetky možné zoznamovacie portály si dala inzerát. Po štyroch rokoch spoločného života v prenajatom byte si nevedela predstaviť, že bude každý večer sedieť doma sama a neprítomne hľadieť do obrazovky televízora. Ešte nemala ani vyzuté topánky, už zapínala počítač, aby si po príchode z práce prečítala odpovede zoznámeniachtivých záujemcov. Rýchlo hodila niečo pod zub a potom s laptopom v lone do polnoci trávila čas mailovaním a četovaním. Prvotné nadšenie vystriedala beznádej a napokon aj rezignácia. Pán dokonalý neprichádzal a čas strávený s notebookom na kolenách sa predlžoval. "V jeden večer po sprchovaní som si na ľavom stehne našla zvláštny fľak. Bol to taký tmavý, akoby opálený pruh. Myslela som si, že to je len otlačená hrana počítača, preto som tomu nevenovala mimoriadnu pozornosť," hovorí Petra. Keď si však rovnaký tmavočervený pás našla na stehne na druhý, tretí deň aj na ďalšie dni, vybrala sa ku kožnému lekárovi. Po krátkom vyšetrení odborník skonštatoval, že za nepekný fľak na pokožke ľavého stehna môže horúci laptop.
Čítajte ďalej...
Pigmentové škvrny
Ak trávite hodiny s notebookom na kolenách a ignorujete, že je horúci, či dokonca to, že vás páli, zarábate si na problém. Teplota tohto člena takmer každej domácnosti sa totiž môže vyšplhať až nad neuveriteľných sedemdesiat stupňov Celzia. Časopis Chip si zobral na paškál niekoľko notebookov a podrobil ich sledovaniu termokamerou. Už po desiatich minútach bežnej činnosti sa zahrievali na teplotu vyššiu ako štyridsať stupňov. Tento rok jeden zo známych výrobcov notebookov dokonca pre prehrievanie a hrozbu popálenia stiahol z predaja desiatky tisíc svojich výrobkov. A hoci nepoškodený laptop popáleniny nespôsobí, nepekné zhnednutie pokožky spôsobené nadmernou pigmentáciou vás možno neminie. Petra odchádzala z ambulancie kožného lekára s diagnózou erythema ab igne. Pokožka dlhodobo vystavená infračervenému žiareniu alebo teplu zmení farbu. Môžu sa nej vytvoriť červené vyrážky, môže sa stenčiť a vytvoria sa na nej lézie, ktoré svrbia či pália. Príznaky poškodenia najvrchnejšej časti kože – epidermy – sa vyskytujú u ľudí, ktorí pracujú pri otvorenom ohni alebo často a dlhý čas používajú termofor naplnený horúcou vodou. Prečo však teplota vyššia ako teplota ľudského tela používateľom neprekáža a nevšimnú si ju včas? Je to preto, že k jej zvyšovaniu prichádza postupne. Ak by ste si na stehná položili notebook zahriaty na sedemdesiat stupňov Celzia, určite by ste si to všimli.Sauna pre spermie
Čas, za ktorý fľaky na pokožke vymiznú, je individuálny. Niekedy sa vytratia po mesiacoch, inokedy až po rokoch. Čo s tým? V prvom rade treba prestať vystavovať pokožku vysokým teplotám. Zabudnite na notebook v lone, namiesto toho si ho položte pekne na stôl. Vankúš pod počítačom nie je dobrým riešením, lebo bráni prúdeniu vzduchu a jeho chladeniu. Radšej investujte do špeciálnych chladiacich podložiek, ktoré chránia nielen váš notebook, ale aj zdravie. Ak však musíte pracovať v teréne, podložte si pod počítač aspoň tašku, v ktorej ho nosíte. Zatiaľ čo pigmentové škvrny na stehnách sú len kozmetickým problémom, práca s počítačom v lone môže mať najmä pre mužov neblahé dôsledky. Pokiaľ máte položený notebook pri práci na kolenách, zvyšuje sa nielen teplota nohavíc, stehien, ale aj chúlostivých partií tela. A tak namiesto tridsiatich troch stupňov Celzia, najvhodnejšej teploty na dozrievanie spermií, sa mužské zárodočné bunky "saunujú" v semenníkoch niekedy až pri dvojnásobne vyššej teplote. To znižuje ich počet aj kvalitu.Kontrolujte na diaľku
Máte doma dieťa, ktorá presedí pri notebooku celé hodiny? V Európe neexistujú usmernenia pre rodičov, koľko hodín je pre deti zdravé tráviť pred obrazovkou. Amerika a Austrália akceptujú dvojhodinový denný limit. Jednou zmožností, ako deťom obmedziť čas strávený pri počítači, je softvér. Dokonca slovenský. Nainštaluje sa do počítača aj mobilného telefónu zároveň. Rodič do softvéru v mobile zadá čas, ktorý určuje, koľko hodín môže byť dieťa na internete. Aplikácia vygeneruje kód, ktorý pošle esemeskou potomkovi. Ten ho zadá do počítača. Krátko pred vypršaním časového limitu dostane dieťa upozornenie, že má dokončiť hru alebo prácu. Ak ešte potrebuje čas navyše, zavolá rodičom, ktorí mu pošlú kód na ďalší čas. Potom je to už len na vás...Viac informácií o softvéri nájdete na www.emm.skJe to možné?
Odpovedá MUDr. Iveta HASOVÁ, dermatologičkaChronické pôsobenie tepla sálajúceho z piecky či z elektrického vankúša môže spôsobovať hyperpigmentáciu hnedej farby so štruktúrovanou textúrou. Objavuje sa aj po mechanickom či chemickom dráždení. Najčastejšie sa s ňou stretávame po trení, napríklad u obéznych osôb v oblasti vnútorných stehien. Diagnózu erythema ab igne alebo livedo reticularis e calore spôsobuje sálavé teplo. Na mieste pôsobenia vzniká najprv sieťovité začervenanie, ktoré sa následne môže transformovať na pigmentáciu. Zmena pretrváva niekoľko rokov a môže spontánne ustúpiť. Vzhľadom na to, že ide o chronické poškodzovanie pokožky, Petra musela mať pravdepodobne laptop v lone denne niekoľko hodín alebo mala výrazný sklon k hyperpigmentácii.
Komentáre
Zverejnenie komentára